Tilbake Tilbake

15:20 – søndag 25 mai

Next Next

Sverige – Danmark

Ishockey-VM
Bronsemedalje Kamp • Ishockey

Fiasko? Kanskje ikke. Ser man på hvordan Tre Kronor har prestert i VM de siste årene, så er en semifinaleplass faktisk et steg fremover – men det er likevel verdt å merke seg. Sverige var storfavoritt før gårsdagens semifinaler, og lagets to første perioder mot USA var under enhver kritikk.

Kritikk som også ble rettet mot landslagssjef Sam Hallam i Viaplay-studioet etter kampen. Hallam reagerte med å gå i forsvarsposisjon, til tross for fullt relevante spørsmål fra Niklas Jihde og Erik Granqvist – og det gjenstår nok å se om Hallam, som faktisk ikke har hatt noen suksess som landslagssjef, får fortsette kontrakten sin som gjelder én sesong til. Kanskje er det ikke hans skyld at Sverige ikke har fått det til i mesterskapene. Marginene er ofte små i dette formatet, men å havne i konflikt med media pleier sjelden å være noen god idé som landslagssjef. Spesielt ikke når spørsmålene som stilles faktisk er relevante – slik de var i går.

Tap i går altså for Sverige mot USA, selv om det også må sies: Den farten Tre Kronor satte opp i starten av tredje periode viste hvilket potensial dette laget faktisk hadde. Men å gi bort en ledelse på fire mål til motstanderen – det blir ofte for mye, og det ble det også i går.

Derfor venter nå bronsekamp i ettermiddag mot Danmark, som var fullstendig sjanseløse mot Sveits. De klarte kanskje ikke helt å lade opp igjen etter torsdagens bragd mot Canada – og kanskje var det nettopp det det var: en bragd. Danmark er nok fortsatt ikke helt gode nok til å utfordre verdens beste hockeynasjoner.

Som alltid når det gjelder bronsekamper – innstilling er avgjørende. Ifølge forhåndsoddsen forventes det at Sverige i det minste har en god nok innstilling i dag. Rundt 90 % vinnersjanse for Sverige, 10 % overraskelsessjanse for Danmark.