21:30 – søndag 18 mai
NextOklahoma City Thunder – Denver Nuggets
New York Knicks og Indiana Pacers skal møtes i finalen på den østlige siden av NBA. Eller – om man skal si det på europeisk vis – de skal møtes i semifinalen i NBA-sluttspillet. Minnesota Timberwolves er klare for finalen på den vestlige siden, altså også en semifinale. I kveld får de en motstander, og det er et ganske delikat utgangspunkt. For Oklahoma City Thunder er ett tap unna å ryke ut av sluttspillet. Men det er samme Thunder som er storfavoritt til å vinne NBA-tittelen før kveldens kamp. Ifølge de oppdaterte oddsene har de rundt 50 % sjanse til å ta hjem trofeet.
Hva om Denver Nuggets vinner i kveld?
Da er det stor sannsynlighet for at det er de som blir favoritter før semifinalene.
Kort sagt: mye skal avgjøres i kveld.
Ingen NBA-kamp uten stort fokus på superstjernene – og her er det kanskje ekstra stort.
Shai Gilgeous-Alexander var ingen opplagt superstjerne da han kom inn i ligaen, men han har forbedret seg hvert eneste år og er nå kanskje ligaens beste spiller. Mye tyder på at han i år vil få utmerkelsen MVP – mest verdifulle spiller i NBA.
En utmerkelse som Nikola Jokic nærmest har hatt klippekort på de siste årene. Jokic, som er Nuggets’ superstjerne, har blitt kåret til MVP tre av de fire siste sesongene. Jokic som for øvrig gjerne pleier å ville besøke Elitloppet på Solvalla – som kjøres neste helg. Men for at det skal skje i år, og at han skal kunne henge med kompisen sin Alessandro Gocciadoro der, må Nuggets tape denne kampen. Det vil han neppe være så interessert i.
Kveldens superstjerner er ikke akkurat like. Guard-en Gilgeous-Alexander er svært atletisk, mens Jokic kanskje ikke er fullt så fysisk. Til gjengjeld har trolig ingen center hatt det spillet overblikket og forståelsen som Jokic har. Men hurtig og eksplosivt – det er det sjelden når Jokic spiller basketball.
Det er altså ekstremt mye som står på spill – og kampstarten er perfekt for oss her i Norden. I kveld kan alt avgjøres, kanskje i hele NBA-sluttspillet.