TVkampen.com TVkampen.com
  • 28 lør
  • 29 idag
  • 30 man
  • 31 tir
  • 1 ons
  • 2 tor
  • 3 fre
  • 4 lør
  • 5 søn
  • 6 man
  • 7 tir
  • 8 ons
  • 9 tor

Skiskyting Verdenscup på TV og Live Stream

Verdenscupen i skiskyting 2022/23 starter i finske Kontiolahti 29. november, og avsluttes 19. mars 2023 i Holmenkollen. Verdenscup vinnere i skiskyting forrige sesong var franske Quentin Fillon Maillet og norske Marte Olsbu Røiseland.

Verdenscupen tar en pause i februar på grunn av VM i skiskyting 2023 som foregår mellom 8.-19. februar i tyske Oberhof.
Se full oversikt over skiskyting på TV og live stream her.

Ingen kamper tilgjengelig for Skiskyting Verdenscup. Se andre sendinger i Vintersport

Skiskyting har blitt en publikumsfest rundt om i Europa. Delvis på stamplass, men også i TV-sofaene. Arenaene har man sett før, og navn som Ruhpolding, Pokljuka og Oberhof har blitt assosiert med skiskyting av de som følger sporten. Östersund og Oslo har også konkurranser hvert år, men på de plassene har man i tillegg langrenn, så der tenker man mer på ski generelt.
I skiskyting har man valgt å legge VM som en verdenscup, det vil si at man får verdenscuppoeng i VM. 2022/23-sesongen går VM i Oberhof, Tyskland fra 8. til 19. februar 2023. Disse konkurransene blir årets høydepunkt for skiskyttere.

Landslaget i skiskyting 2022/23

Selv om det finnes flere forskjellige landslag i skiskyting, så skal vi bare nevne elitelandslag kvinner og herrer, med følgende utøvere:
Kilde: Norges Skiskytterforbund

Elitelandslag - Kvinner 2022/23

  • Marte Olsbu Røiseland
    Klubb: Froland IL
    Bosted: Lillehammer
    Født: 1990
  • Tiril Kampenhaug Eckhoff
    Klubb: Fossum IF
    Bosted: Oslo
    Født: 1990
  • Ingrid Landmark Tandrevold
    Klubb: Fossum IF
    Bosted: Oslo
    Født: 1996
  • Karoline O. Knotten
    Klubb: Vingrom IL
    Bosted: Lillehammer
    Født: 1995
  • Ida Lien
    Klubb: Simostranda IL
    Bosted: Lillehammer
    Født: 1997
  • Ragnhild Femsteinevik
    Klubb: Hålandsdal IL
    Bosted: ---
    Født: 1995
  • Patrick Oberegger
    Rolle: Trener
  • Sverre Huber Kaas
    Rolle: Trener

Elitelandslag - Menn 2022/23

  • Johannes Thingnes Bø
    Klubb: Markane IL
    Bosted: Oslo
    Født: 1993
  • Sturla Holm Lægreid
    Klubb: Bærums Skiklubb
    Bosted: Lillehammer
    Født: 1997
  • Tarjei Bø
    Klubb: Markane IL
    Bosted: Oslo
    Født: 1988
  • Vetle Sjåstad Christiansen
    Klubb: Geilo IL
    Bosted: Oslo
    Født: 1992
  • Filip Fjeld Andersen
    Klubb: Geilo IL
    Bosted: Lillehammer
    Født: 1999
  • Sivert Guttorm Bakken
    Klubb: Vingrom IL
    Bosted: Lillehammer
    Født: 1998
  • Egil Kristiansen
    Rolle: Trener
  • Siegfried Mazet
    Rolle: Trener

Hvordan var verdenscupen i skiskyting 2021/22

Skiskytter-sesongen 2021/22 ble på herresiden vunnet av Quentin Fillon Mailet. Franskmannen vant totalt 10 renn i sesongen, og vant med det verdenscupen i skiskyting for første gang i karrieren. Norske Sturla Holm Lægreid var nærmeste utfordrer på 2. plass, mens svenske Sebastian Samuelsson ble nr 3. sammenlagt. Vetle Sjåstad Christansen (4), Tarjei Bø (6) og debutant Sivert Guttorm Bakken (9) var de andre nordmennene blant topp 10 i verdenscupen for herrer.

For damene var det Marte Olsbu Røiseland som vant verdenscupen i skiskyting sammenlagt, etter å ha hatt den gule trøyen for det meste av sesongen. Hun kom over 150 poeng foran svenske Elvira Öberg, mens østerrikske Lisa Therea Hauser tok 3. plassen.

Resultater skiskyting verdenscup 2022/23

Se alle resultatene for skiskyting verdenscup 2022/23-sesongen i vår Guide vintersport 2022/23.

Kontiolahti: 29. november - 4. desember

20km menn | 29.11
1. Martin Ponsiluoma (SWE)
2. Niklas Hartweg (SUI)
3. David Zobel (GER)
Beste norske: Sturla Holm Lægreid (6.)

15km kvinner | 30.11
1. Hanna Öberg (SWE)
2. Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)
3. Lisa Vittozi (ITA)

4x7,5km stafett menn | 1.12
1. Norge
2. Tyskland
3. Frankrike

4x6km stafett kvinner | 1.12
1. Sverige
2. Tyskland
3. Norge

10km sprint menn | 3.12
1. Johannes Thingnes Bø (NOR)
2. Sturla Holm Lægreid (NOR)
3. Roman Rees (GER)

7,5km sprint kvinner | 3.12
1. Lisa Theresa Hauser (AUT)
2. Lisa Vittozi (ITA)
3. Linn Persson (SWE)
Beste norske: Ingrid Landmark Tandrevold (6.)

12,5km jaktstart menn | 4.12
1. Johannes Thingnes Bø (NOR)
2. Sturla Holm Lægreid (NOR)
3. Emilien Jaquelin (FRA)

10km jaktstart kvinner | 4.12
1. Julia Simon (FRA)
2. Dorothea Wierer (ITA)
3. Elvira Öberg (SWE)
Beste norske: Ida Lien (13.)

Hochfilzen: 8. - 11. desember

7,5km sprint kvinner | 8.12
1. Denise Herrmann-Wick (GER)
2. Marketa Davidova (CZE)
3. Julia Simon (FRA)
Beste norske: Karoline Offigstad Knotten (8.)

10km sprint menn | 9.12
1. Johannes Thingnes Bø (NOR)
2. Emilien Jaquelin (FRA)
3. Sturla Holm Lægreid (NOR)

10km jaktstart kvinner | 10.12
1. Julia Simon (FRA)
2. Ingrid Landmark Tandrevold (NOR)
3. Marketa Davidova (CZE)

4x7,5km stafett menn | 10.12
1. Norge
2. Sverige
3. Tyskland

4x6km stafett kvinner | 11.12
1. Frankrike
2. Sverige
3. Italia
- - -
5. Norge

12,5km jaktstart menn | 11.12
1. Johannes Thingnes Bø (NOR)
2. Sturla Holm Lægreid (NOR)
3. Emilien Jaquelin (FRA)

Annecy: 15. - 18. desember

10km sprint menn | 15.12
1. Johannes Thingnes Bø (NOR)
2. Sturla Holm Lægreid (NOR)
3. Benjamin Doll (GER)

7,5km sprint kvinner | 16.12
1. Anna Magnusson (SWE)
2. Linn Persson (SWE)
3. Denise Herrmann-Wick (GER)
Beste norske: Ida Lien (14.)

12,5km jaktstart menn | 17.12
1. Sturla Holm Lægreid (NOR)
2. Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)
3. Johannes Thingnes Bø (NOR)

10km jaktstart kvinner | 17.12
1. Elvira Öberg (SWE)
2. Lisa Vittozi (ITA)
3. Julia Simon (FRA)
Beste norske: Ingrid Landmark Tandrevold (4.)

15km fellesstart menn | 18.12
1. Johannes Dale (NOR)
2. Sturla Holm Lægreid (NOR)
3. Johannes Thingnes Bø (NOR)

12,5km fellesstart kvinner | 18.12
1. Lisa Theresa Hauser (AUT)
2. Julia Simon (FRA)
3. Anais Chevalier-Bouchet (FRA)
Beste norske: Ragnhild Femsteinevik (9.)

Pokljuka: 5. - 8. januar

7,5km sprint kvinner | 5.1
1. Elvira Öberg (SWE)
2. Julia Simon (FRA)
3. Dorothea Wierer (ITA)
Beste norske: Ingrid Landmark Tandrevold (9.)

10km sprint menn | 6.1
1. Johannes Thingnes Bø (NOR)
2. Tarjei Bø (NOR)
3. Sturla Holm Lægreid (NOR)

10km jaktstart kvinner | 7.1
1. Elvira Öberg (SWE)
2. Dorothea Wierer (ITA)
3. Julia Simon (FRA)
Beste norske: Marte Olsbu Røiseland (8.)

12,5km jaktstart menn | 7.1
1. Johannes Thingnes Bø (NOR)
2. Quentin Fillon Maillet (FRA)
3. Tarjei Bø (NOR)

Singel miksstafett | 8.1
1. Norge
2. Frankrike
3. Sveits

4x6 miksstafett | 8.1
1. Frankrike
2. Italia
3. Sverige
- - -
6. Norge

Ruhpolding: 11. - 15. januar

20km menn | 11.1
1. Johannes Thingnes Bø (NOR)
2. Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)
3. Jakov Fak (SLO)

15km kvinner | 12.1
1. Lisa Vittozi (ITA)
2. Lou Jeanmonnot (FRA)
3. Julia Simon (FRA)
Beste norske: Ingrid Landmark Tandrevold (7.)

4x7,5km stafett menn | 13.1
1. Norge
2. Tyskland
3. Frankrike

4x6km stafett kvinner | 14.1
1. Norge
2. Tyskland
3. Italia

15km fellesstart menn | 15.1
1. Johannes Thingnes Bø (NOR)
2. Vetle Sjåstad Christiansen (NOR)
3. Sturla Holm Lægreid (NOR)

12.5km fellesstart kvinner | 15.1
1. Julia Simon (FRA)
2. Lisa Vittozi (ITA)
3. Anais Chevalie-Bouchet
Beste norske: Karoline Offigstad Knotten (11.)

Antholz-Anterselva: 19. - 22. januar

7,5km sprint kvinner | 19.1
1. Dorothea Wierer (ITA)
2. Chloe Chevalier (FRA)
3. Elvira Öberg (SWE)
Beste norske: Marte Olsbu Røiseland (4.)

10km sprint menn | 20.1
1. Johannes Thingnes Bø (NOR)
2. Martin Ponsiluoma (SWE)
3. Sturla Holm Lægreid (NOR)

10km jaktstart kvinner | 21.1
1. Denise Herrmann-Wick (GER)
2. Lisa Vittozzi (ITA)
3. Elvira Öberg (SWE)
Beste norske: Marte Olsbu Røiseland (5.)

12,5km jaktstart menn | 21.1
1. Johannes Thingnes Bø (NOR)
2. Sturla Holm Lægreid (NOR)
3. Martin Ponsiluoma (SWE)

4x6km stafett kvinner | 22.1
1. Frankrike
2. Sverige
3. Tyskland
- - -
6. Norge

4x7,5km stafett menn | 22.1
1. Norge
2. Frankrike
3. Tyskland

VM i skiskyting i Oberhof: 8. - 19. februar

Finn program og resultater for VM i skiskyting 2023 her.

Nove Mesto: 2. - 5. mars

10km sprint menn | 2.3
1. ---
2. ---
3. ---

7,5km sprint kvinner | 3.3
1. ---
2. ---
3. ---

12,5km jaktstart menn | 4.3
1. ---
2. ---
3. ---

10km jaktstart kvinner | 4.3
1. ---
2. ---
3. ---

4x6km miksstafett | 5.3
1. ---
2. ---
3. ---

Singel miksstafett | 5.3
1. ---
2. ---
3. ---

Östersund: 9. - 12. mars

15km kvinner | 9.3
1. ---
2. ---
3. ---

20km menn | 9.3
1. ---
2. ---
3. ---

4x6km stafett kvinner | 11.3
1. ---
2. ---
3. ---

4x7,5km stafett menn | 11.3
1. ---
2. ---
3. ---

12,5km fellesstart kvinner | 12.3
1. ---
2. ---
3. ---

15km fellesstart menn | 12.3
1. ---
2. ---
3. ---

Sesongsavslutning Holmenkollen: 16. - 19. mars

10km sprint menn | 16.3
1. ---
2. ---
3. ---

7,5km sprint kvinner | 17.3
1. ---
2. ---
3. ---

12,5 jaktstart menn | 18.3
1. ---
2. ---
3. ---

10km jaktstart kvinner | 18.3
1. ---
2. ---
3. ---

15km fellesstart menn | 19.3
1. ---
2. ---
3. ---

12,5km fellesstart kvinner | 19.3
1. ---
2. ---
3. ---