Tennisturneringene kan kanskje bli mindre og mindre spennende frem til finalene. Det er nå sjeldent at andre spillere enn Jannik Sinner eller Carlos Alcaraz vinner en større turnering, så lenge ikke begge to står over – som var tilfellet sist i Toronto da Ben Shelton vant. Det er én måte å se mynten på. Mindre spenning frem til finalene.
Men finalene – det har vært mange store rivaliseringer i tennisen som har gjort at mange store finaler har blitt spilt. Men aldri tidligere har to spillere vært så overlegne, og så gode, som Sinner og Alcaraz er akkurat nå.
Her i kveld møtes de i den tredje store finalen hittil i år. Alcaraz vant på grus i Roma og French Open, mens Sinner fikk sin revansj i Wimbledon. De aller fleste forventer at de kommer til å møtes i en tredje strake Grand Slam-finale i US Open som starter om en uke. I så fall på det tredje underlaget: grus, gress og nå hardcourt – hvis begge skulle gå hele veien også i New York.
8–5 til Alcaraz i innbyrdes oppgjør totalt, og han hadde også fem seirer på rad før Sinner vant sist i Wimbledon. Det har definitivt vært fordel Alcaraz i de innbyrdes møtene, mens det er Sinner som har vært verdensener i over ett år. Alcaraz har hatt klart vanskeligere for å være stabil enn Sinner, men som sagt – når de først har tatt seg til finalen begge to, har Alcaraz som regel vært den sterkere.

Hvordan ender det i kveld da? Hva sier oddsen?
Hardcourt er Sinners favorittunderlag, underlaget hvor denne kampen spilles, og han er den som har imponert klart mest på veien til finalen. Derfor er Sinner faktisk klar favoritt ifølge forhåndsoddsen her med rundt 60 % vinnersjanse sammenlignet med 40 % sjanse for Alcaraz.
